Právě jsme pro vás spustili novou verzi e-shopu elliotdiet.cz.
Zákaznická podpora:+420 777 788 789

5 nástrah pro novoroční předsevzetí a jak jim předejít

Na přelomu nového roku mají všichni velké plány – co všechno změní k lepšímu, jak v některých oblastech života začnou znovu a lépe, jak na sobě začnou pracovat… Jenže pak uplyne několik týdnů a kde nic tu nic. Buď s uskutečňováním předsevzetí vůbec nezačnete, nebo s nimi rychle skončíte. Jak z toho ven?

Jedním z nejčastějších novoročních předsevzetí (případně těch před letními měsíci apod.) je odhodlání začít zdravě jíst a shodit přebytečná kila. Dali jste si podobný závazek letos i vy? Pak pozor na následující nástrahy, které velmi často i ty nejlépe míněné úmysly zkazí.

1. Prostě něco zhubnu

Jak zní ono předsevzetí, které jste si dali? „Shodím pár kilo?“ „Budu hubenější?“ Výborně. Záměr je chvályhodný, zadání už nikoli. Co znamená „pár kilo“? Co myslíte tím „hubenější“? I když si cíle stanovujete jen sami pro sebe, jejich znění by mělo být co nejkonkrétnější. Jinak hrozí, že nebudete ani vědět, zda se vám jejich plnění daří. Spousta lidí má na sebe také nároky, které jsou prakticky nesplnitelné – a výsledky se nedostavují podle jejich představ. Tím pádem ztrácejí motivaci se předsevzetím zabývat. Co s tím?

Řešení je jednoduché – chce to pořádný plán. A jasně stanovený cíl. Namísto „shodím pár kilo“ si tedy řekněte přesnou hmotnost, kterou chcete na váze najít. Nebo do jaké velikosti oblečení byste rádi zhubli. „Jen nezapomeňte být ve svých očekáváních realističtí. Každý má jinou ideální hmotnost, pro někoho znamená zbavit se 10 kilogramů návrat k optimální postavě, pro někoho je to zbytečný hazard se zdravím,“ varuje Lada Žatkovičová z Elliot Diet. „Ideální je poradit se s odborníkem, který vám řekne, jaký cíl je pro vás reálný, a poradí, jak ho bezpečně dosáhnout. Naše výživové poradkyně na pobočce Elliot Diet mají k dispozici diagnostické prostředky, díky nimž budete přesně vědět, na co se na cestě k vysněné postavě soustředit.“

2. Za měsíc bude hotovo

Když už jsme zmínili realistická očekávání, je nutné vzpomenout ještě jednu nástrahu, jež často pošle novoroční předsevzetí „do kytek“. A tou je netrpělivost. Ať už toužíte po štíhlé postavě, vyrýsovaných svalech nebo pořádné fyzičce, je třeba si uvědomit, že se jedná o běh na dlouhou trať. Představa, že 1. ledna začnete s novým režimem a 1. února už na vás v zrcadle bude koukat úplně jiný člověk, je bohužel prakticky neproveditelná.

„Je třeba mít na paměti, že změna životního stylu je dlouhodobý proces, který se ani nevyplatí uspěchat. Ano, existují drastické diety, jež zajistí rychlý úbytek kilogramů, ale jednak představují nezdravou zátěž pro lidské tělo a jednak po nich velmi rychle nastupuje jojo efekt. Takže během pár týdnů jsou shozená kila zase zpět,“ upozorňuje Lada Žatkovičová. „Mnohem lepší je najít si dietní program, který zajistí zdravé hubnutí a bude zárukou, že se zdravé stravování stane součástí vašeho životního stylu nastálo,“ říká odbornice.

3. To prostě nějak zvládnu

Ačkoli se změna životního stylu či shazování kilogramů týká především vaší osoby a nikoho jiného, může se stát, že se při jejím uskutečňování budete cítit bezradní a osamocení. Okolí vás bude lákat předsevzetí porušit („ale tak pro jednou si s námi vezmeš/přece neodmítneš domácí koláč/to bys nás urazil, kdyby sis nedal pořádnou porci“ apod.), všichni, kdo své úsilí dávno vzdali, vás budou odrazovat a podrývat vaši motivaci. Když se k tomu přidá sem tam nějaký ten neúspěch a vy se začnete topit ve výčitkách svědomí, budete mít chuť všechno vzdát. A to by byla škoda!

„Najděte si spojence – parťáka, který vás podpoří, povzbudí, zkrátka vám nedovolí zahodit snahy a podvolit se neúspěchu. Opravdu platí, že ve dvou se to lépe táhne. I kdyby s vámi daná osoba dietu nedržela, ale byla jen jakýmsi ‚přítelem na telefonu‘, využijte toho a opřete se o ni. I ty nejsilnější osobnosti občas potřebují slyšet, že nejsou na všechno samy,“ radí odbornice z Elliot Diet.

4. Co má člověk pořád jíst?

Občas se stane, že můžete mít skvělý a konkrétní plán, jste trpěliví, víte, co chcete… Jen vás už nebaví počítat kalorie, vymýšlet jídelníčky a složitě vyvářet jídla, která by vás měla dovést k vašemu snu. To může vést k několika selháním – rezignujete na pestrost jídelníčku, takže vám budou chybět některé životně důležité živiny, budete do sebe „ládovat“ odpovídající počet kalorií, ale bez rozmyslu a bez ohledu na své chuťové buňky, případně zcela ztratíte motivaci s novým režimem pokračovat.

„Sestavovat si vlastní jídelníček tak, aby odpovídal potřebám těla, je pro laika docela složitý úkol. Ideální je nechat si stravovací režim stanovit výživovým poradcem nebo jej s ním konzultovat. Možností je také vsadit na již hotový program, který zajistí vše, co potřebujete. Vhodná je z tohoto hlediska proteinová dieta – v jejím rámci totiž existují již předem připravená jídla, která jsou velmi jednoduchá na přípravu, poskytnou vám potřebné živiny a zajistí spalování kalorií,“ vysvětluje Lada Žatkovičová z Elliot Diet, který nabízí kvalitní francouzská proteinová jídla. „Nemusíte se bát ani o pestrost jídelníčku – v proteinové variantě najdete jak hlavní jídla, tak i polévky, snídaně, ale třeba i dezerty nebo lahodné nápoje,“ popisuje.

5. Dvě kila dole, to není moc

Podařilo se vám například zbavit se prvních dvou kilogramů? Skvělé! Tak proč nemáte radost? Spousta lidí vidí jen konečnou metu, ale neraduje se z dílčích úspěchů. Přitom ale i ty jsou velmi důležité! Jestliže se vám něco podařilo, nepodkopávejte svou radost tím, že si hned připomenete, kolik vám ještě zbývá do cíle. Vždyť jste právě učinili důležitý krok za jeho splněním.

„I za malé úspěchy se pochvalte a odměňte. Třeba jen maličkostí, co vám udělá radost. Vy sami jste totiž pro sebe tou nejlepší motivací, tak na to nezapomínejte,“ nabádá Lada Žatkovičová. Mimochodem, počítat byste podle ní měli také s tím, že můžete chybovat. „Změna životního stylu je poměrně složitá, znamená opuštění komfortní zóny, zaběhnutých praktik, našeho pohodlí… A to se nejspíš neobejde bez nějakého toho klopýtnutí. Ale tím se rozhodně nenechejte odradit! Naopak, využijte pochybení ve svůj prospěch – napříště už budete vědět, kde máte slabší stránku a jak se jí vyhnout,“ radí odbornice z Elliot Diet.