Právě jsme pro vás spustili novou verzi e-shopu elliotdiet.cz.
Zákaznická podpora:+420 777 788 789

6 důvodů, proč nehubnete, i když držíte dietu

Překopali jste jídelníček, zeleninu konzumujete po kilech, o salátech se vám už i zdá, na nic tučného se ani nepodíváte… A všehovšudy jste dokázali zhubnout tři kila za měsíc a ručička na váze ne a ne klesnout níž. Tak kde je chyba?

Občas stačí úplná maličkost, která dokáže vaše snahy o shození přebytečných kilogramů sabotovat. Na kterých šest si dát pozor především?

1. Dieta sem, dieta tam

Ruku na srdce – pokolikáté už vlastně držíte nějakou dietu? A jak dlouho jste vydrželi u té poslední? Zkrátka a dobře, pokud střídáte období diet a „nediet“ skoro tak často jako ponožky, není to pro vaše tělo dobrá zpráva. Výsledkem může být výrazné zpomalení metabolismu, a tedy i zaručený neúspěch při dalších hubnoucích pokusech. Proč?

Zjednodušeně řečeno – váš organismus je vyčerpaný náhlými výkyvy v příjmu kalorií, často mu chybí i některé důležité živiny. V rámci pudu sebezáchovy se naučí využít i to nejmenší množství energii, kterou mu dodáte. O nějakém dalším hubnutí, navíc zdravém, nemůže být ani řeč. „Je tedy potřeba zvolit spíše dlouhodobější plán, obrnit se trpělivostí a dopřát tělu čas na regeneraci. Jen co zase nastartujete metabolismus, kila půjdou dolů,“ říká Lada Žatkovičová z Elliot Diet, který nabízí proteinová jídla představující komplexní program pro efektivní a zdravé hubnutí s pomocí ketózy.

2. Oběd ve tři, večeře v devět?

Ale nemusíte být nenapravitelnými „dietáři“, aby s vámi organismus nechtěl při hubnutí spolupracovat. Třeba máte svůj dietní plán rozpracovaný dobře, jen na jedno zapomínáte – jíst pravidelně. Pouhé počítání kalorií za celý den nestačí. Pokud jeden den nesnídáte, oběd stihnete možná během odpolední pauzy a večeři slupnete těsně před tím, než se zhroutíte do postele, zatímco jindy máte jídla rozvržená tak, že by z vás každý nutriční terapeut měl radost, nemůžete čekat zázračné výsledky.

„Často bývá pro lidi, kteří drží dietu, problém hlídat si pravidelný jídelníček. Složitě vyvařovat každý den pět jídel může být složité a časově náročné. Řešením může být speciálně sestavený dietní program z proteinových jídel, která jsou hotová během několika minut a rozhodně není třeba je složitě připravovat,“ doporučuje Lada Žatkovičová.

3. Co se skrývá ve sklenici

Kolikrát už jste slyšeli, že nedílnou součástí každé snahy o hubnutí je pitný režim. Nejenže byste měli vypít dostatečné množství tekutin, tedy minimálně 2 litry denně, ale je třeba dávat si také pozor, co vlastně pijete. „Tekuté kalorie“ jsou totiž velkým nepřítelem hubnutí. Snažte se vyhýbat limonádám, ochuceným minerálním vodám, džusům a podobně. Pár skleniček může totiž z hlediska energetické hodnoty vydat za pořádný nedělní oběd. Dobrou volbou nejsou ani ochucené nápoje bez cukru s obsahem sladidel – je totiž prokázáno, že tyto chemikálie metabolismu a hubnutí nepomáhají.

Co tedy pít? Ideální je samozřejmě obyčejná voda, minerálka bez příchutě nebo neslazený bylinkový či ovocný čaj. Další nápady na nápoje vhodné při snaze shodit přebytečná kila najdete v našem článku Co pít, když se snažíte zhubnout a vodu už nemůžete ani vidět.

4. Cvičení? Děkuji, nechci

Dalo by se říci, že lidé se dělí na dva tábory – milovníky sportu, kterým nevadí vyběhnout ráno za jakéhokoli počasí s teniskami na nohou ven nebo trávit čas v posilovně apod., a pak ty, pro které je pohyb spíše nutností, jež jim nepřináší žádnou velkou radost, a tak se mu vyhýbají, jak mohou. Patříte spíše do druhé skupiny? Pak pro vás máme špatnou zprávu – pokud se vaše snahy o zhubnutí omezí pouze na úpravu jídelníčku, bude trvat o něco déle, než dosáhněte své vysněné váhy.

„Ačkoli například proteinová dieta nabízí možnost, jak zhubnout i bez cvičení, pohyb stále zůstává neoddělitelnou součástí zdravého způsobu života. Pravidelné cvičení podpoří metabolismus, tvorbu svalů a urychlí tak hubnutí,“ doplňuje Lada Žatkovičová z Elliot Diet. „Navíc když si jednou zvyknete věnovat svůj čas nějakému sportu, který vás bude bavit, existuje vysoká pravděpodobnost, že budete cvičit i poté, co své vysněné hmotnosti dosáhnete. A to je pro vaše zdraví velmi dobrá zpráva,“ doplňuje.

5. Pomoc, moje nervy

Hubnutí není jen záležitostí těla. I vaše psychika jej dokáže ovlivnit – často víc, než byste si mysleli. Pokud jste například dlouhodobě ve stresu, váš organismus produkuje velké množství kortizolu, což je stresový hormon, který nejen dokáže zpomalit metabolismus, ale navíc nás nutí častěji sahat po nezdravých a vysoce kalorických dobrotách.

Aby toho nebylo málo, stres dokáže negativně ovlivnit náš spánek. A ten je pro hubnutí klíčový. Je totiž prokázáno, že lidé, kteří si dopřávají oněch doporučených 7 až 8 hodin spánku denně, hubnou snáze a rychleji než ti, kteří jsou permanentně nevyspalí.

6. Malý kousek neublíží…

Většina diet není zrovna zábavných. Jsou plné restrikcí, při některých dokonce hladovíte, musíte si odpírat svá oblíbená jídla… A tak bojujete s nejrůznějšími chutěmi, které se jen těžko zvládají. Jistě, když občas „zhřešíte“, svět se nezboří, ovšem když se z příležitostného mlsání stane pravidlo, vašim dietním snahám to rozhodně neprospěje. Tady kousek čokolády, tam hrst chipsů… Ježe kalorie naskakují a o hubnutí si budete za chvíli moci nechat jen zdát.

„Problém nevyvážených diet je, že často zcela vylučují různé chutě nebo živiny, po kterých naše tělo začne volat. Lepší je zvolit například proteinový dietní program, který nejen poskytne tělu vše, co potřebuje, ale najdete v něm i sladká jídla, díky kterým ukojíte mlsný jazýček, aniž byste své hubnutí sabotovali,“ říká Lada Žatkovičová z Elliot Diet.