Cukr, med, sirup… Čím sladit a nepřibrat?
Chuť na sladké má občas každý. Ovšem spousta z nás touze po „něčem dobrém na zub“ nedokáže odolat vlastně nikdy. Sušenka, dortík, kousek čokolády… Sladíme si kávu, čaj, pijeme sladké sirupy a limonády. A kalorie, respektive kila naskakují. Jak z toho ven a čím sladit, když nechceme přibývat na váze?
Že cukr našemu tělu (ani hmotnosti) neprospívá, není žádnou novinkou. Jenže odolat mu je často nad lidské síly. Nejen kvůli jeho chuti – vědci už nějakou dobu spekulují, že na cukru si tělo tvoří závislost podobně jako třeba na nikotinu nebo alkoholu. A i když „cukrová závislost“ zatím není oficiálně uznaná, řada odborníků nemá o návykovosti cukru pochybnosti.
Prázdné kalorie
Cukr navíc není nijak prospěšný ani z výživového hlediska. Jistě, představuje okamžitý zdroj energie, takže pokud jste například uprostřed horské túry a docházejí vám síly, kousek čokolády vám pomoci může, ale to je tak všechno. Jedná se totiž o takzvané prázdné kalorie. Konzumací cukru totiž nezískáte navíc žádné živiny, ze kterých by naše tělo mělo prospěch.
Zato škodlivých vlivů je víc než dost. Pomineme-li jeho přímý vztah k obezitě, je třeba zmínit například roli cukru při vzniku diabetu 2. typu nebo zubního kazu. Spekuluje se také o řadě dalších závažných onemocnění, ale zatím chybí definitivní důkazy podpořené dlouhodobým výzkumem. Na druhou stranu – právě obezita sama o sobě je rizikovým faktorem vážných chorob (včetně onemocnění srdce nebo jater, ale také některých typů rakoviny apod.).
Bílý jed
Není tedy divu, že se cukru přezdívá „bílý jed“. Nicméně v jeho případě nejde ani tak o to, že by byl sám o sobě vysloveně škodlivý. Problém nastává v množství, které zkonzumujeme. Pokud jediným vaším hříchem je sušenka k odpolední (neslazené) kávě, pak se samozřejmě nic tak hrozného neděje. Pokud ale sladíte kdeco, pak už se škodlivými vlivy cukru počítat musíte.
Jak z toho ven? Logickým řešením je samozřejmě s cukrem a sladkostmi zcela skoncovat. Jenže není třeba si cokoli nalhávat – to zní lépe v teorii. Odolat touze po sladkém je totiž často nad naše síly. A tak není žádným překvapením, že hledáme zdravější, a hlavně méně kalorické náhražky cukru. Jaké máme možnosti?
Cukr sem, cukr tam
U cukru ještě chvilku zůstaňme. Spousta lidí vyměnila klasický bílý cukr za hnědý či třtinový v přesvědčení, že sladí zdravěji. Ovšem nemohou být dál od pravdy.
„Hnědý cukr se získává z cukrové řepy a na rozdíl od toho bílého neprošel bělením. Tím pádem obsahuje i malé množství melasy, jež mu dodává typickou barvu. Argument, že díky melase obsahuje prospěšné vitaminy a minerály, není tak docela pravdivý. Tyto živiny jsou v cukru prakticky ve stopovém množství, takže z nich naše tělo nemá žádný užitek. Jediný rozdíl oproti bílému cukru je tedy v barvě,“ varuje Lada Žatkovičová, zakladatelka proteinové diety Elliot Diet, s tím, že někteří výrobci dokonce cukr dobarvují, aby vzbudil zdání, že je zdravější.
Co se třtinového cukru týče, ten je vyráběn z cukrové třtiny a od klasického bílého cukru se liší kromě barvy (tu má opět díky melase) specifickou chutí, takže ho využijete v některých receptech. Co se ale výživových hodnot a počtu kalorií týče, žádný rozdíl oproti bílému cukru nepředstavuje.
Poslední dobou se velké oblíbenosti těší cukr kokosový. „I když má o něco nižší glykemický index než klasický cukr, neznamená to, že s ním můžeme sladit, jak chceme. Také kokosový cukr je z většiny tvořen sacharózou, a tak je vysoce kalorický. Ačkoli má zajímavou chuť, při dietě se nehodí,“ vysvětluje Lada Žatkovičová.
Jak je to s medem
Med patří k tradičním přírodním sladidlům. Obsahuje antioxidanty, vitaminy a minerály, působí protizánětlivě, posiluje imunitní systém, pomáhá při nachlazení… A samozřejmě také skvěle chutná. Ovšem při snahách o hubnutí vám nepomůže. Tvoří ho také většinou cukry, a tak si v počtu kalorií v ničem nezadá s „bílým jedem“.
„Medu se určitě nedají upřít výživová pozitiva, ale pokud hledáte nízkokalorickou alternativu cukru, budete se muset porozhlédnout jinde,“ doporučuje odbornice na keto dietu.
A co sirupy?
Obdobně jako med jsou na tom i nejrůznější sirupy. Jedná se o přírodní sladidla, která opět obsahují některé významné živiny. Ale co se kalorií týče, zhubnout vám nepomohou a s cukrem si často v ničem nezadají.
„Ať už se jedná o javorový, agávový nebo třeba rýžový sirup, pořád je jejich energetická hodnota příliš vysoká. Navíc občas máme tendenci používat větší množství sirupu, než kolik bychom použili cukru, takže ve výsledku hrozí, že spořádáme ještě více kalorií,“ říká Lada Žatkovičová.
Čestnou výjimkou mezi sirupy je čekankový – má méně kalorií, nízký glykemický index a obsahuje i vlákninu. „Pro některé typy diet je jako náhrada cukru v malém množství vhodný. Ale například pro proteinovou dietu se také nehodí,“ doplňuje odbornice.
V hlavní roli sladidla
Alternativou cukru jsou také sladidla, a to jak přírodní, tak umělá. Jejich nespornou výhodou je nulový obsah kalorií a v mnoha případech i vysoká sladivost.
K nejoblíbenějším přírodním sladidlům patří například stévie. Tahle bylinka z Jižní Ameriky je 300x sladší než cukr a nenajdete v ní jedinou kalorii. „Nevýhodou stévie může být pro některé uživatele její specifická chuť. Na rozdíl od jiných sladidel tak změní chuť vaší oblíbené kávy nebo dezertu. Ale pokud si na ni zvyknete, může být dobrou náhradou cukru při dietě,“ říká Lada Žatkovičová.
Mezi umělými sladily najdete například sukralózu, aspartam nebo sacharin. „Umělá sladidla jsou výborná v tom, že nemění chuť jídla a neobsahují žádné kalorie. I proto jsou využívána v řadě dietních programů, včetně keto diety. Díky opravdu velmi kvalitním sladidlům si tak můžete vychutnat například dezerty nebo pudingy a další sladké pokrmy, aniž byste se museli obávat o svoje křivky,“ doplňuje Lada Žatkovičová z Elliot Diet.