Nevzdávejte se aneb Jak neztrácet motivaci při dietě
Znáte to – cítíte, že byste měli říci sbohem kilům navíc, rozhodnete se změnit svůj životní styl, dva týdny poctivě držíte dietu, stoupnete na váhu a dole pár deka… K tomu vás nebaví, jak se musíte neustále omezovat, a navíc jste vyčerpali veškerou inspiraci na vaření dietních jídel. A aby toho nebylo málo, ani vaše výkony ve fitku nejsou takové, jaké jste si představovali…
Ano, podobnou krizi si dříve či později během dietního režimu zažije každý. Bohužel většina z nás se v jejím důsledku rozhodne zahodit své snahy o zhubnutí, protože „to stejně nemá cenu a navíc mě to nebaví“. A to je škoda. Jak vlastně takové situaci předejít a kde hledat motivaci pokračovat v cestě za vysněnou postavou, když krize přece jen nastane?
Dělám to pro sebe!
Proč vlastně chcete zhubnout? Protože vám partner či partnerka naznačili, že jste se nějak zakulatili? Protože jste zaslechli uštěpačnou poznámku od kolegů? Protože jste „vyrostli“ ze svých oblíbených džínů? Protože vám lékař pohrozil, že si nadváhou zaděláváte na pořádné problémy? Protože se necítíte dobře ve svém těle?
Ať už je vaše počáteční motivace jakákoli, pokud rozhodnutí zhubnout nepřijmete zcela za vlastní a nebudete znát jasný důvod, proč byste pro své dobro měli shodit kila navíc, hrozí, že u svého předsevzetí nevydržíte. Ne nadarmo se říká, že hubnutí začíná v hlavě. Mimochodem, zkuste si důvody, proč s novým režimem začínáte, sepsat na papír. I kdyby to měly být „prkotiny“ jako „chci se zase vejít do letních šatů“ nebo naopak závažné důvody typu „potřebuji ulevit svému srdci“ či „chci bez potíží lítat venku se svými dětmi“, měli byste je uvést. Až se dostaví pocit marnosti a budete chtít všechno vzdát, bude se vám tento seznam hodit.
Nic není nemožné, ale…
Spousta lidí, kteří začínají s dietou, očekává prakticky zázraky. Ano, internet je plný příběhů o tom, jak někdo zhubl třeba 80 kilogramů, ale nebylo to hned. Ani vy byste tedy neměli předpokládat, že za měsíc budete mít o 15 kilogramů méně, a pokud ne, dieta nejspíš nefunguje. V závislosti na spoustě faktorů bývá normální průměrný váhový úbytek do 5 kilogramů za měsíc. Pokud takové hodnoty očekáváte na váze už po týdnu, nejspíš budete zklamaní. Ale neznamená to, že dieta nefunguje! A rozhodně není důvod ji ukončovat.
Mimochodem, když už jsme u toho, co je a co není možné, zkuste v rámci svých dietních snah nesklouznout k nějakým vágním cílům. Lepší než „něco zhubnu“ nebo „budu pravidelně cvičit“ je stanovit si, že zhubnete 8 kilogramů nebo že za tři měsíce uběhnete v pohodě 10 kilometrů. Čím konkrétnější váš plán bude, tím lépe budete zaznamenávat úspěchy a napravovat případné neúspěchy. Jen pamatujte, že cíl musí být také splnitelný!
Jídlo je základ
Spousta lidí bojuje u nejrůznějších dietních režimů s tím, že vlastně příliš nevědí, co by si měli naložit na talíř. A jídelníček, který člověka nebaví, je jedním z nejčastějších důvodů, proč skončí celá dieta neúspěchem. Přitom nejde jen o to, že vám dietní jídla nijak nechutnají, ale můžete se kvůli nim cítit unaveně, protože vám chybějí některé důležité živiny. Takové režimy ostatně nejsou jen „otravné“, ale mohou negativně ovlivnit i vaše zdraví.
Není proto divu, že se stále více lidí „svěřuje do rukou“ dietních programů, které v sobě zahrnují již připravená jídla. Takovým je i proteinová dieta Elliot Diet, která představuje nejen kompletní režim, ale navíc pamatuje i na to, jak důležitá je chuť jídel. Díky Elliot Diet budete hubnout s chutí a navíc vám s jakoukoli obtíží kdykoli poradí odborníci, kteří vás bez potřebné podpory a motivace nenechají.
Důležité maličkosti
Když už tedy máte jasnou představu, co od své diety očekáváte a proč hubnete, případně s jakým dietním plánem se vám podaří svého cíle dosáhnout, můžete svou motivaci zvýšit i zdánlivými maličkostmi, které vám pomohou k úspěchu. Tak například se vám bude hodit obyčejný papír a tužka – to abyste si mohli zapisovat a následně sledovat všechny své úspěchy (například po 2 týdnech o 3,5 kilogramu lehčí, uběhnuto 5 kilometrů, po 3 týdnech minus 4,5 kilogramu a uběhnuto 6 kilometrů).
Nezapomínejte se za splnění dílčích cílů odměnit! Samozřejmě nemáme na mysli dortík v cukrárně nebo tabulku čokolády, spíše si dopřejte něco jen tak pro radost–třeba masáž, nový kousek v šatníku nebo knihu či lístek do kina. Snažte se přemýšlet o dietě jako o potřebné a pozitivní změně, díky níž budete sebevědomější a zdravější. Rozhodně se nelitujte a neutvrzujte se v myšlenkách typu „jsem hrozný chudák, že musím držet dietu“.
Velmi dobrým tipem je najít si pro hubnutí „parťáka“. Nemusí nutně shazovat kila s vámi, nicméně v něm budete mít oporu, která vás bude motivovat a povzbudí vás, když se dostaví pochyby a krize. Pokud někoho takového ve svém okolí nemáte, zkuste se přidat do skupiny na sociální síti či některém z internetových fór, která řeší stejný problém jako vy. Pokud jste se rozhodli například pro proteinovou dietu, můžete se podívat i na Facebook nebo Instagram jejího výrobce.