Přejídáte se, když jste ve stresu? Známe řešení!
Pohádáte se s partnerem či partnerkou a na uklidnění spořádáte tabulku čokolády. V práci se nepohodnete s kolegyní a hned si jdete do automatu koupit chipsy. Podobných situací zažijeme přes den spoustu. Jenže jakmile se naučíme zahánět stres jídlem, je na problém zaděláno. Takzvané emoční přejídání je nebezpečným začarovaným kruhem, ze kterého se špatně vystupuje. Ale není třeba propadat zoufalství, určitě to zvládnete!
Co se vlastně skrývá za naší touhou sahat ve vypjatých situacích (ale třeba i z nudy) po nezdravých a vysoce kalorických jídlech a jak se tohoto „zlozvyku“ jednou provždy zbavit?
Nejdřív úleva, pak výčitky
Stres či jiné emočně vypjaté situace jsou pro naše tělo, především náš mozek, pořádný nápor. A tak toužíme po rychlé úlevě, po něčem, co nám dá pocit bezpečí a alespoň na chvilku vypne všechny ty nepříjemné pocity, obavy a úzkosti. A co víc, chceme to hned. Právě jídlo je přitom nejsnazší způsob, jak pocuchané nervy během chvíle uklidnit – tedy alespoň na pár minut.
Pokud totiž ve stresu sáhnete třeba po tabulce čokolády, rozptýlíte se a ještě je vám lépe na duši. Starosti, kvůli kterým právě mlsáte vysoce kalorickou pochoutku, se zdají být někde daleko od vás. A tak „uzobáváte“ čokoládu, až najednou zjistíte, že v ruce držíte jen prázdný obal, spořádali jste celou tabulku a celodenní snahy o zdravou a vyváženou stravu pláčou kdesi v koutě.
Co to znamená? Po chvilkové úlevě se dostavují výčitky svědomí. „Zase jsem selhal/selhala, nemám žádnou pevnou vůli, nikdy nezhubnu…“ Ke stresu, který byl prvotním spouštěčem vaší nezvladatelné chutě na něco dobrého, se tedy přidá i zklamání ze sebe sama. A aby toho nebylo málo, pod dojmem, že stejně žádné dietní snahy nemají cenu, si dojdete pro další jídlo.
Je to vůbec hlad?
Na emočním přejídání či emočním hladu je zajímavé, že se ve skutečnosti o žádný opravdový hlad nejedná. Naše tělo v tu chvíli netouží po jídle ve smyslu doplnění nutné energie a potřebných živin – to náš mozek touží po otupění a úlevě. „Ostatně i proto nedokážeme přestat, ani když jsme už fyzicky plní. Zvládneme spořádat, na co narazíme, i kdyby nám později mělo být špatně od žaludku. O tom, co jíme, vlastně nepřemýšlíme. Dokonce jsme schopni slupnout i potraviny, které nám normálně příliš nechutnají,“ podotýká Lada Žatkovičová, zakladatelka značky Elliot Diet, která nabízí kvalitní francouzská proteinová jídla.
Pokud máte při čtení řádků výše pocit, že emoční přejídání je začarovaný kruh, ze kterého se nedá vymanit, máme pro vás dobrou zprávu. Dá. Možná to nepůjde hned, ale když budete trpěliví a naučíte se rozeznávat situace, kdy máte opravdu hlad a kdy si jen jídlem řešíte nepříjemnou situaci, máte napůl vyhráno. K prolomení tohoto zlozvyku pak už vede jednoduchá cesta. A jak tedy na to?
Triky, které přechytračí mozek
Prvním krokem k úspěchu je uvědomit si, že po jídle saháme ze stresu (či kvůli jiné negativní emoci). Jak na to? Na cestě do ledničky či spíže se zastavte, otočte se a na 15 minut si najděte jinou činnost. Po uplynutí této čtvrthodinky zapřemýšlejte, jestli ještě pociťujete hlad. Ještě pořád bojujete s nutkáním dojít si pro chipsy? Pak si raději natočte sklenici vody (pokud vás obyčejná voda přece jen trochu nudí, zkuste ji nahradit chutnější alternativou), vypijte ji a opět vyčkejte (ideálně se zabavte něčím, co odvede vaši pozornost od jídla i starostí). Skutečný hlad by o sobě dával vědět i po těchto „odkladech“, ten emoční by už neměl být tak palčivý.
„Někteří lidé nedají dopustit na další trik – namísto výletu do lednice zamíří do koupelny a vyčistí si zuby. Pasta totiž otupí chuťové buňky, a navíc máme čištění zubů spojené s tím, že se po něm už nejí. Podobně funguje i žvýkačka,“ doplňuje Lada Žatkovičová.
Jestliže potřebujete odvést pozornost od jídla více, zkuste vzít do ruky telefon a zavolejte člověku, který vám vždycky zvedne náladu a se kterým je vám (byť jen přes sluchátko) dobře. Může to být někdo z rodiny nebo z kamarádů, na tom nezáleží. Důležité je, že po pár minutách rozhovoru zapomenete na stres a s ním i na nezvladatelné chutě na jídlo.
Ostatně když už jsme u zapomínání na stres, výborně na něj funguje třeba smích (i když jsou situace, kdy na něj nemáte ani pomyšlení). I pouhé pozvednutí koutků v úsměvu náš mozek registruje a zásobuje nás hormony dobré nálady. Pokud tedy máte oblíbenou komedii, která vás vždycky vtáhne do děje, sedněte namísto k lednici k ní. Anebo zkuste otevřít YouTube (či jiný podobný web) a koukejte a vtipná videa se zvířátky.
Zrovna tak můžete zkusit relax ve vaně, oblíbenou knihu, omalovánky proti stresu nebo třeba meditaci. „Zkrátka se snažte vyřešit problém, který vás žene k ledničce. Pokud totiž ovládnete stres, chutě na přejídání vymizí,“ doporučuje Lada Žatkovičová.
Výčitky? Na ně zapomeňte!
I když to zní v teorii snadno (rozpoznat skutečný a emoční hlad, odvést pozornost od stresu a jídlo nahradit jinou činností), v praxi budete nejspíš chvíli hledat, který ze způsobů na vás zabírá nejlépe (možná najdete i nějaký svůj). A může se stát, že přes veškerou snahu párkrát „selžete“. Navzdory všem předsevzetím a úsilí skončíte s hlavou v lednici a pusou plnou dobrot, ze kterých všem výživovým poradcům vstávají vlasy na hlavě.
V takových případech si hlavně nic nevyčítejte. Uklouznout může každý, rozhodně to není konec světa. Kdybyste si podobná zaváhání vyčítali, jen prohloubíte stres a touhu po jídle. Nemluvě o tom, že budete mít pocit, že nic nemá cenu, a svůj boj s emočním přejídání vzdáte hned v počátcích. A to by byla škoda. Ano, chce to trpělivost, ale výsledky stojí za to. „Nejenže si usnadníte cestu za vysněnou postavou, ale navíc prolomíte zlozvyk, který nijak nesvědčí ani vašemu zdraví,“ uzavírá Lada Žatkovičová z Elliot Diet, který nabízí komplexní program hubnutí, díky němuž nebudete bojovat s hladem, a navíc zhubnete přebytečná kila.