Šílené diety v historii
I naši předkové hubli. Tyhle šílené diety po nich ale neopakujte.
Myslíte si, že diety a touha po štíhlé postavě jsou trendem posledních několika desetiletí? Pak vás rádi vyvedeme z omylu. Hubnutí bylo součástí životů i u našich předků. A i když některé jejich nápady nejsou vůbec špatné, u jiných bychom se rozhodně inspirovat neměli.
Ačkoli byla v historii období, kdy ideálu tělesné krásy vládly kypřejší tvary, neznamenalo to, že by byla obezita „in“. I někteří králové a královny podstupovali nejrůznější procedury, aby se přebytečných kilogramů zbavili. Diety v pravém slova smyslu ovšem nabyly na popularitě především v 19. století, kdy se masivněji začaly šířit nejrůznější „zaručené postupy“, jež měly pomoci zbavit se tukových špíčků. Objevily se rovněž nejrůznější „hubnoucí preparáty“, jejichž efekt a hlavně vedlejší účinky byly často – mírně řečeno – diskutabilní. Opravdový boom diet pak přineslo 20. století.
S pomocí kterých šílených diet lidé také hubli? Tyhle postupy rozhodně nezkoušejte!
Je libo parazita?
Velmi oblíbená byla na začátku minulého století tasemnicová dieta. Byla celkem jednoduchá – stačilo sehnat boubel tasemnice, spolknout a čekat, až se parazit zabydlí ve střevech a začne růst. A „krást“ vám jídlo, které sobě (a tím pádem i jemu) dopřáváte.
Výsledek? Člověk díky tasemnici opravdu zhubl, ovšem cena za takovou „dietu“ nebyla nic příjemného. Parazit způsobovat často bolesti, průjmy, zvracení… O tom, jaké další vedlejší účinky, jež často hraničily s přímým ohrožením života (nervové poruchy včetně epilepsie, potíže s očima, migrény a řada dalších), ani nemluvě.
Další „chuťovka“ nastala, když jste se rozhodli tasemnice zbavit – vyloučit z těla 8metrového parazita je jistě zážitek na celý život.
Zaručené pilulky
Lidé se snažili hubnutí vždy zjednodušit. Toho samozřejmě využívali nejrůznější výrobci zázračných pilulek, jež slibovaly rychlý efekt. Ten měly zajistit i „ingredience“, jako je strychnin nebo arzenik. Jistě, člověk se přebytečných kilogramů zbavil, ovšem fakt, že polykal jed, jeho zdraví určitě neprospěl. Zvláště když svému tělu arzenik dodával dlouhodobě a ve vysokých dávkách…
Obleček jako ušitý
Díky pokroku v 19. století se masivně začaly šířit výrobky z gumy. A překvapivě z ní začaly vznikat i jakési korzety, které slibovaly hubnutí. Jejich propagátoři tvrdili, že nejen vytvarují postavu tím, že problematické partie stáhnou (podobně jako dnes stahovací prádlo), ale navíc díky neprodyšnosti gumy dojde ke zvýšení teploty, pocení a tím i odbourávání tukových buněk.
Teorie zní možná slibně, praxe ovšem byla o dost nepříjemnější. Nejenže žádné hubnutí nenastalo, ale navíc se člověk přehříval, a aby toho nebylo málo, trpěla i kůže. Kvůli neustálému vlhku mokvala, praskala a byla náchylná k infekcím a vředům.
Pěkně rozkousat a pak…
Na začátku 20. století přišel Američan Horace Fletcher s dietním postupem, který radil každé sousto důkladně rozžvýkat – alespoň 32krát. Tento nápad není vůbec špatný. Je totiž prokázáno, že poctivé žvýkání nejen usnadňuje trávení či vstřebávání živin nebo zrychluje metabolismus, čímž přispívá
k hubnutí, ale také zpomaluje konzumaci jídla. Díky tomu náš žaludek stihne vyslat do mozku signál, že je plný, dřív, než toho spořádáme víc, než bychom měli.
Základ je tedy v pořádku. Ovšem Pan Fletcher zašel ještě dál. V přesvědčení, že vstřebávání živin probíhá právě při samotném žvýkání, doporučil jídlo po rozkousání jednoduše vyplivnout. Není třeba zdůrazňovat, že tělo tímto způsobem mnoho cenných látek nedostalo. A hubnutí bylo rozhodně extrémně nezdravé.
Zapalovač nebo sklenici do ruky…
Ve 20. a 30. letech minulého století spatřila světlo světa také „cigaretová dieta“. Princip byl jednoduchý – místo jídla si člověk prostě zapálil. Vzhledem k tomu, že o devastujících účincích kouření na lidské tělo tehdy lidé mnoho nevěděli a že se často jednalo o šikovnou reklamní kampaň tabákových společností, dá se její oblíbenost celkem pochopit.
Ostatně byla v podstatě příbuzná se staletími používanou alkoholovou (nebo také tekutou) dietou. Namísto cigarety jste během ní při hladu sáhli po skleničce „něčeho ostřejšího“. Obě diety spojuje jedno – nejspíš při nich zhubnete, ale následky na zdraví jsou extrémní.
Jako pro Šípkovou Růženku
Tato dieta vychází z jednoduchého předpokladu, že když člověk spí, tak nejí. A tak dámy začaly polykat v 70. letech prášky na spaní, aby co nejdéle vyspávaly v peřinách, aby zhubly. Ačkoli prvotní myšlenka zní logicky, má tento postup řadu háčků. Prvním z nich je fakt, že během spánku se zpomaluje metabolismus, a tak dochází k mnohem menšímu spalování než při aktivním životě. Druhý háček spočívá ve skutečnosti, že i když dostatek spánku je pro tělo zdravý a napomáhá hubnutí, pokud to s ním přeháníte, narušíte tělu přirozené rytmy, což se negativně projeví na zdraví. A do třetice – vedlejší účinky silných léků na spaní (zvláště když je člověk vlastně nepotřebuje), nejsou vůbec zanedbatelné.
Tři tampónky, prosím
Zcela nové rozměry dostalo hubnutí s masivnějším nástupem modelingu, kdy ideál krásy nadobro převzaly hubené supermodelky. A i když některé z nich dokonalého těla dosáhly zdravým jídelníčkem a cvičením, jiné si pomáhaly drastickými způsoby. Některá svědectví po letech ostatně mluví za vše. Jedním z nejextrémnějších trendů byla vatová dieta. Princip byl jednoduchý – prostě jste místo jídla spolykali vatu namočenou ve vodě nebo kávě. V žaludku vata nabobtnala, takže člověk neměl hlad. Nevýhody? Kromě nulového příjmu živin vata často „zatarasila“ trávicí trakt, takže vyznavač této diety doslova bojoval o život. Zachránila ho až operace…
A jak je to dnes?
Byla by ale chyba domnívat se, že na rozdíl od našich předků už víme, jak zdravě a hlavně trvale hubnout. Také dnes ještě řada lidí v touze po vysněné postavě prakticky riskuje své zdraví či život.
„Extrémy jsou obecně nebezpečným trendem. Nejenže často znamenají následky v podobě zdravotních problémů, ale také bývají jen chvilkovým řešením, po kterém přijde obávaný jojo efekt,“ varuje před neuvážlivými postupy odbornice na proteinovou dietu Lada Žatkovičová, která stojí za značkou proteinových jídel Elliot Diet.
Právě keto dieta patří mezi osvědčené metody, jak se zbavit kilogramů navíc, aniž byste museli sahat po neprověřených postupech, které se podepíší na vašem zdraví. „Proteinová dieta je navíc úzce spojena se změnou pohledu na životní styl. Naučíte se díky ní, jak se stravovat tak, abyste postavu nemuseli v budoucnu řešit,“ říká Lada Žatkovičová z Elliot Diet.
„Kromě toho se hodí i do dnešní velmi náročné doby, kdy má jen málokdo z nás času nazbyt. Proteinová jídla jsou připravená během chviličky a v nabídce najdete prakticky veškeré pokrmy – od snídaní přes polévky a hlavní jídla až po keto dezerty nebo proteinové nápoje,“ uzavírá odbornice.