Právě jsme pro vás spustili novou verzi e-shopu elliotdiet.cz.
Zákaznická podpora:+420 777 788 789

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o BMI. Jak ho spočítat a co o vás (ne)vypovídá?

BMI neboli index tělesné hmotnosti (body mass index) je slovní spojení, které jste nejspíš zaslechli v souvislosti s nadváhou či obezitou. Podle definice se jedná o vztah mezi tělesnou hmotností a výškou. Co si ale pod tímto popisem představit? A opravdu o naší postavě vypovídá BMI vše?

Indexem tělesné hmotnosti se člověk nejčastěji začne zabývat při snaze zjistit, zda je jeho váha ještě „v normě“, nebo zda už by měl pomýšlet na nějakou tu změnu životního stylu. Tento jednoduchý ukazatel totiž v podstatě říká, zda si naše hmotnost rozumí s naší výškou. Ovšem jsou případy, kdy bychom se BMI neměli řídit tak doslova… 

Jednoduchý výpočet

Jak vlastně BMI spočítat? Stačí vědět, kolik měříte a vážíte – a pak už jen oba údaje dosadit do jednoduchého vzorečku. Svou hmotnost v kilogramech vydělíte druhou odmocninou své výšky
v metrech. Pokud tedy měříte například 1,7 metru a vážíte 65 kilogramů, bude výpočet následující:
65 ÷ 1,72 = 22,5
„Pokud se vám nechce počítat ‚ručně‘, na internetu najdete spoustu online kalkulaček BMI. Výsledek tak máte bez práce během několika vteřin,“ radí zakladatelka proteinové diety Elliot Diet Lada Žatkovičová.

Co říká výsledek

Zjistit hodnotu indexu tělesné hmotnosti je tedy jednoduché. Ale co si s výsledkem počít? Stačí se podívat, do které kategorie podle něho spadáte – tedy zda byste měli něco přibrat, zda je vaše hmotnost v pořádku anebo zda byste měli uvažovat o nějaké té dietě: 

  • méně než 18,5 – podváha
  • 18,5 až 25 – zdravá hmotnost
  • 25 až 30 – nadváha
  • více než 30 – obezita

Osoba z našeho modelového příkladu (tedy měřící 170 cm a vážící 65 kg) má podle této tabulky ideální hmotnost.

Nejde jen o váhu

Ovšem BMI lékaři nezjišťují pouze proto, aby vám doporučili dietu. Podle výzkumů je totiž jasné, že lidé s vysokým body mass indexem jsou náchylnější k celé řadě nebezpečných chorob. „Patří mezi ně například vysoký krevní tlak, cukrovka, nemoci srdce a cév, problémy s klouby, ale také s plodností,“ varuje Lada Žatkovičová.

Ani velmi nízký BMI ale není ideální. „Také lidé s BMI nižším než 18,5 mohou trpět závažnými onemocněními, mají vyšší riziko osteoporózy, trpí častěji nízkým tlakem a jsou náchylnější k nejrůznějším infekcím. Často jim také chybí důležité živiny. Nezřídka se jedná o nemocné s poruchou příjmu potravy, jako je mentální anorexie či bulimie,“ říká odbornice z Elliot Diet.

Když BMI není vše

Ačkoli je BMI skvělým prvotním ukazatelem, zda by se měl člověk více zaměřit a svůj životní styl, není všeříkající. Nebere totiž v úvahu věk nebo fyzickou zdatnost. Tak například sportovec, který má tělo samý sval a těžko byste ně něm hledali tukový špíček, může mít body mass index v závratných výšinách, ale určitě není obézní. Obdobně senioři s nízkým BMI mohou obezitou trpět. A pro děti se BMI nehodí prakticky vůbec, respektive u nich neplatí rozdělení hodnot popsané výše.

Řada online kalkulaček proto požaduje vyplnit i věk či pohlaví, takže jsou o něco přesnější. I tak je ale třeba mít na paměti, že je BMI spíše orientační ukazatel, od kterého je dobré se odrazit pro další postup.

Čím ho nahradit? 

Kromě BMI existují i další ukazatele, jež dokáží napovědět, jak jsme na tom s postavou a potenciálně i některými zdravotními riziky vyplývajícími z našeho životního stylu.

Používá se například WHR index, který zjišťuje poměr mezi obvodem pasu a boků a který ukazuje, ve kterých partiích se člověku ukládá tuk (ukládání tuku v břiše je z hlediska zdraví rizikovější než na bocích). Obdobně funguje i WHtR index, který bere v potaz poměr mezi obvodem pasu a výškou.

Ostatně mnohé napoví i samotné měření obvodu pasu. Pro ženy se za rizikovou hodnotu považuje obvod větší než 80 cm, u mužů pak více než 94 cm.

Nechte si poradit

Nejjistější je podrobit své tělo komplexnější analýze, která kromě výšky a váhy vezme v úvahu i typ vaší postavy, věk, fyzickou aktivitu, poměr svalů a tuků v těle… Ačkoli na trhu najdete nejrůznější váhy s diagnostikou těla, nejpřesnější bude svěřit se do rukou odborníkům, kteří na základě poznatků z moderních přístrojů nejen zhodnotí váš zdravotní stav, ale navrhnou rovnou i potřebné změny, jež vás dovedou k ideální postavě.

„V našem pražském centru Elliot Diet využíváme sofistikovaný diagnostický a terapeutický přístroj Bicom, který pracuje na principu skenování biomagnetického frekvenčního pole celého organismu i jednotlivých systémů v těle. Bicom umí přečíst kromě jednotlivých dysbalancí v systému těla a orgánů i frekvenční pole jiných organických látek a sloučenin a také detekovat přítomnost například těžkých kovů v těle a toxických chemických látek,“ popisuje Lada Žatkovičová. Co všechno přístroj dokáže, si můžete přečíst v našem článku.

Díky odbornému poradenství máte jistotu, že budete hubnout způsobem, který je optimální pro vaše zdraví, a navíc si vysněnou hmotnost i udržíte. A co je rovněž důležité – nebudete na hubnutí sami. Výživová poradkyně vám poradí, kdykoli v cestě za vysněnou postavou škobrtnete nebo si nebudete vědět rady.